Rally

Rally Finland: Ott Tanak pakt meteen een seconde voorsprong op Hyundai teamgenoot Thierry Neuville + UITSLAG

Uitgegeven door Peter Vader • 1 augustus 2025 04:29

Akamoto Katsuta bepaalde het tempo tijdens de shakedown van de Secto Rally Finland op donderdagochtend en zette de snelste tijd neer tijdens zijn derde en laatste run van de Ruuhimäki warming-up test. De Japanse Toyota-coureur verbeterde zich gestaag gedurende de sessie en snoepte meer dan vier seconden af van zijn eerste poging om de eerste plaats te veroveren op de 4,12 km lange test vol hindernissen, die als openingsrit diende voor de negende ronde van het FIA World Rally Championship 2025.

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 1 Takamoto Katsuta RBCPP6 voor Takamoto Katsuta/Aaron Johnston na een snelste tijd op donderochtend (Toyota GR YARIS Rally1)

Achtvoudig wereldkampioen Sébastien Ogier eindigde als tweede met een toptijd van 2:14.7, slechts 0,9 seconden achter zijn teamgenoot, terwijl Josh McErlean van M-Sport Ford de laatste podiumplaats pakte, drie tienden van een seconde verder, tijdens zijn vijfde run.

Kampioenschapsleider Ott Tänak werd derde in zijn Hyundai, met een achterstand van 1,3 seconden. Tänak heeft in het WRC-kampioenschap een wankele voorsprong van één punt op Elfyn Evans, die als zevende finishte, 2,3 seconden achter Katsuta's tijd.

"Ik denk dat ik niet zoveel vertrouwen kan putten uit het verleden - de afgelopen twee jaar hebben we geen enkele etappe in Finland gereden, dus het is als een nieuwe rally voor mij," zei Tänak, wiens voorzichtige aanpak mogelijk een weerspiegeling is van zijn desastreuse Finse vorm, met motorpech in 2023 en een terugval in 2024, waardoor hij vroegtijdig moest uitvallen.

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 2 Ott Tanak RBCPP1 voor Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1)

Tweevoudig wereldkampioen Kalle Rovanperä eindigde als vijfde in zijn Toyota. De Fin, die dit jaar ook vierde staat in het WRC-klassement en nog steeds op jacht is naar zijn eerste thuisoverwinning, heeft een "grote doorbraak" beloofd. "Ik ben realistisch," gaf Rovanperä toe. "Het was tot nu toe niet de beste reeks evenementen, maar dat betekent niet dat we hier niet ons best zullen doen. Er zal dit weekend een grote doorbraak komen en we zullen ons uiterste best doen."

Adrien Fourmaux completeerde de top zes voor Hyundai, met een tiende van een seconde voorsprong op Evans' Toyota. Sami Pajari werd achtste in een andere Toyota, terwijl regerend wereldkampioen Thierry Neuville, Grégoire Munster en Mārtinš Sesks de top elf completeerden.

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 3 Adrien Fourmaux RBCPP5 voor Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1

De actie begon later op de donderdagavond pas echt om 19:05 uur met de super special stage van Harju in Jyväskylä. Die werd gewonnen door Ott Tänak, die daarmee daarmee een vroege voorsprong nam in de Secto Rally Finland. De Est leidde een Hyundai Motorsport 1-2 en finishte 1,3 seconde voor teamgenoot Thierry Neuville na de 2,58 kilometer lange, gemengde race. De proef wisselde asfalt en grind af over parkachtige wegen rond het Harju-stadion, vlakbij het servicepark, en zette de toon voor wat drie dagen vol actie belooft te worden tijdens de snelste rally op de kalender.

Ott Tänak, die met één punt voorsprong aan de leiding staat in het kampioenschap aan het begin van deze negende ronde van het seizoen, heeft als missie om zijn Finse plaaggeesten te verjagen. Ondanks zijn overwinning in 2018, 2019 en 2022, kende hij de afgelopen twee edities een slechte vorm. Hij haalde de derde etappe niet door een motorstoring in 2023 en een koprol vorig jaar. "Het was eigenlijk een vlekkeloze etappe", zei de i20 N Rally1-coureur. "We zullen zien. Eigenlijk is vrijdag de belangrijke dag, maar het is altijd goed om een goede start te hebben."

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 4 Sebastien Ogier RBCPP3 voor Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1)

Sébastien Ogier leidde de aanval voor Toyota Gazoo Racing en lanceerde zijn GR Yaris Rally1 naar de laatste podiumplaats, slechts twee tienden achter Neuville. De Fransman, die hier vorig jaar won, was 0,2 seconden sneller dan teamgenoot Kalle Rovanperä, gevolgd door Adrien Fourmaux in zijn Hyundai.

Elfyn Evans, momenteel tweede in het kampioenschap, eindigde als zesde met 2,0 seconden achter Tänak. De Welshman zette eenzelfde tempo neer als Toyota-collega Takamoto Katsuta, terwijl M-Sport Ford-coureur Grégoire Munster in zijn Puma Rally1 nog eens 0,7 seconde achter hem zat.

Sami Pajari en Josh McErlean completeerden de top 10, met Mārtinš Sesks als elfde in een andere M-Sport Ford.

Wat volgt er nu?
Vrijdag wordt het ècht zwaar, met een dag vol actie met negen etappes van in totaal bijna 115 kilometer tegen de klok. Er wordt twee keer een ronde van vier etappes verreden in de bossen ten noordoosten van Jyväskylä, met de klassieke proeven van de Rally Finland: Laukaa, Myhinpää en Ruuhimäki, evenals Saarikas, die vorig jaar voor het eerst werd verreden. Een tweede passage over Harju rondt de vrijdag af.

Uitslag van de eerste dag van de Secto Rally Finland Rally 2025 (donderdag):
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) 2m04.0s
2 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +1,3s
3 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) +1,5s
4 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1) +1,7s
5 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1) +1,9s
6 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +2,0s
6 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +2,0s
8 Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1) +2,7s
9 Sami Pajari/Marko Salminen (Toyota GR YARIS Rally1) +3,0s
10 Josh McErlean/Eoin Treacy (Ford Puma Rally1) +3,2s

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 5 Thierry Neuville RBCPP2 voor Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1)

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 6 Josh McErlean RBCPP10 voor Josh McErlean/Eoin Treacy (Ford Puma Rally1)

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 7 Richard Hammond Josh McErlean RBCPTV presentator Richard Hammond en Josh McErlean

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 8 Jari-Matti Latvala RBCP

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 9 Elfyn Evans RBCPGedeelde P6 voor Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1)

FIA World Rally Championship Secto Rally Finland 2025 Foto 10 Martins Sesks RBCP

Bron foto's: Red Bull Content Pool



Secto_Rally_Finland_event_banner

Bekijk ook eens de video's, eigen beelden en interviews over de Formule 1 met Jos en Max Verstappen. Verder ook beelden van alle andere takken van de auto- en motorsport, rallysport, Dakar en karting. Abonneer je dan ook gelijk even gratis op ons RaceXpress YouTube-kanaal!

 

MEER NIEUWS...

Babe-box

Xtra

COLUMNS