Formule 1

Een bewogen optreden voor Rafael Câmara: "Teleurgesteld over de fouten, maar over het algemeen positief"

Door Celine Boerboom8 november 2026 · 14:45 uur4 min lezen
Een bewogen optreden voor Rafael Câmara: "Teleurgesteld over de fouten, maar over het algemeen positief"
🏁 DIT WEEKEND MSC Cruises Grande Premio De São Paulo · tijdschema, livetiming en uitslagen in het Racecenter →

Rafael Câmara heeft een bewogen kwalificatie achter de rug tijdens zijn thuisrace in São Paulo. De Braziliaan maakte onder extreem natte omstandigheden zijn eerste kwalificatie in de Formule 1, maar belandde daarbij twee keer in de barrières. Ondanks de schade aan zijn Haas wist hij Q2 te bereiken. Daar ging het opnieuw mis, waardoor hij als dertiende eindigde. Door gridstraffen van andere coureurs start hij zondag vanaf P11.

Câmara kreeg direct een uitdagende kennismaking met de Formule 1. Al vroeg in Q1 verloor hij door de grote hoeveelheid water op de baan de controle over zijn auto en beschadigde hij zijn voorvleugel. Na reparaties kon hij zijn weg vervolgen en wist hij zich alsnog voor Q2 te plaatsen. In het tweede kwalificatiedeel ging het opnieuw mis. De rookie verremde zich, schoot over het gras en raakte opnieuw de barrières. Met een rondetijd van 1:31.515 eindigde hij als dertiende.

Ondanks de twee crashes hield Câmara een positief gevoel over aan zijn eerste kwalificatieoptreden. Wel erkende hij dat hij teleurgesteld was over zijn fouten. "Het was een lastige sessie, maar met mij gaat het goed. Ik had gewoon een beetje pech bij de laatste bocht. Ik blokkeerde mijn wielen en probeerde de bocht nog te halen, maar dat was eigenlijk niet meer mogelijk. Ik ben ergens wel teleurgesteld over de fouten, omdat ik weet dat het team dat niet wil zien. Maar over het algemeen denk ik dat het een positieve sessie was."

Voor zondag wil de Braziliaan vooral een foutloze race rijden. Samen met het team zal hij de data analyseren en zich voorbereiden op verschillende scenario's. "Wat we in ieder geval weten, is dat we morgen niet willen crashen. We willen gewoon een foutloze race rijden. Vanavond gaan we de data bekijken en samen met het team de procedures doornemen om ons zo goed mogelijk voor te bereiden. Er staat tijdens de race veel te gebeuren, maar we moeten ervoor zorgen dat we er klaar voor zijn."

Haas-teambaas Ayao Komatsu was ondanks de incidenten positief over de snelheid van Câmara. Volgens hem liet de rookie tijdens de derde vrije training en de kwalificatie zien waarom het team hem voor volgend seizoen heeft vastgelegd. "Voor Rafa was het als rookie tijdens zijn thuisrace ontzettend uitdagend om direct in de kwalificatie te moeten rijden, met zoveel stilstaand water in Q1. Hij kreeg te maken met aquaplaning, maar leverde vervolgens geweldig werk door Q1 te overleven. In Q2 was hij erg snel, misschien zelfs iets té snel. We moeten hem ondersteunen en opnieuw beginnen, maar vandaag heeft hij laten zien hoe snel hij is. Tijdens de derde vrije training, Q1 en in Q2 tot aan zijn moment liet hij precies zien waarom we hem voor volgend jaar hebben vastgelegd."

Teamgenoot Oliver Bearman kende een sterkere kwalificatie. De Brit bereikte Q3 en eindigde als achtste. Door straffen van andere coureurs schuift hij op naar de zesde startpositie. Bearman profiteerde van de ervaring die hij twee jaar geleden op Interlagos opdeed. Toch lukte het hem in Q3 niet om de banden in het juiste temperatuurvenster te krijgen, waardoor hij grip tekortkwam. "Het was absoluut een krankzinnige sessie. Ik heb veel geleerd tijdens mijn eerste ervaring hier, twee jaar geleden. Zowel ik als het team hebben deze keer veel beter werk geleverd met de regenbanden en het bepalen van de momenten waarop we moesten pushen en wanneer we de banden juist moesten laten afkoelen."

"Het is jammer van Q3, want in vergelijking met onze concurrenten hadden we moeite om de banden in het juiste temperatuurvenster te krijgen. Daardoor had ik geen grip meer en was het eigenlijk voorbij. Ik ben tevreden over het werk dat we hebben geleverd. Er zat nog iets meer in, maar morgen gaan we ervoor. Ik kijk ernaar uit om meer ritme te vinden in de regen. De vorige keer hadden we een goed tempo onder natte omstandigheden, dus hopelijk kunnen we dat opnieuw laten zien."

Ook Komatsu was tevreden over de prestatie van Bearman en de vooruitgang die het team op operationeel gebied heeft geboekt. "Tijdens de kwalificatie waren de omstandigheden vanaf het begin ontzettend uitdagend, maar operationeel heeft het team uitstekend werk geleverd. Ik ben erg trots op het team. Dat Ollie Q3 heeft gehaald, is iets wat iedereen binnen dit team verdient. Bearman heeft de lessen uit zijn eerdere ervaring op Interlagos goed toegepast en de omstandigheden uitstekend ingeschat. P8 was een heel goed resultaat."

Lees hier meer over de Formule 1!

C
Celine Boerboom
Redactie RaceXpress
Meer over F1→
Reacties (0)

Wees de eerste die reageert.

×