Formule 1

Jamie Chadwick maakt F1-testdebuut met Williams tijdens test in Portimão

Door Celine Boerboom24 september 2026 · 17:00 uur4 min lezen
Jamie Chadwick maakt F1-testdebuut met Williams tijdens test in Portimão
🏁 DIT WEEKEND Qatar Airways Azerbaijan Grand Prix · tijdschema, livetiming en uitslagen in het Racecenter →

Atlassian Williams F1 Team is verheugd aan te kondigen dat Team Ambassador en F1 Academy-adviseur Jamie Chadwick maandag 21 september met succes 32 ronden heeft afgelegd op het Autódromo Internacional do Algarve. De test vormde de nieuwste stap in Chadwicks recordbrekende autosportcarrière en haar langdurige samenwerking met Williams.

Jamie werd daarmee pas de tweede vrouw die een Williams-auto testte, na F1 Academy-directeur Susie Wolff in 2015. Daarnaast was zij de eerste Britse vrouw sinds 2023 die in een moderne Formule 1-auto reed. Daarmee voegt Chadwick zich bij een exclusief gezelschap van vrouwen die achter het stuur van een Formule 1-auto hebben gezeten, onder wie Maria Theresa de Filippis – de eerste vrouw die deelnam aan een F1-race – en Lella Lombardi, die nog altijd de enige vrouw is die punten scoorde in de Formule 1.

Chadwick reed met de FW47, de auto waarmee Williams in het seizoen 2025 drie podiumplaatsen behaalde en het beste constructeursresultaat van het team sinds 2017 veiligstelde. De 28-jarige Britse maakte indruk met haar technische feedback en snelheid en verzamelde tegelijkertijd waardevolle informatie voor het team met het oog op de terugkeer van Portimão op de Formule 1-kalender in 2027.

Ter voorbereiding op de test doorliep Chadwick een uitgebreid voorbereidingsprogramma, met onder meer trainingen in de sportschool, simulatorwerk en een stoelsessie bij het hoofdkwartier van Williams in Grove. Het volledige traject werd vanuit Chadwicks perspectief vastgelegd en wordt dit weekend tijdens de Grand Prix van Azerbeidzjan gedeeld via de kanalen van Williams en Sky F1. Fans krijgen daarmee een exclusieve blik achter de schermen van de Formule 1, rechtstreeks vanuit de cockpit in plaats van vanaf de tribunes.

Met een carrière van veertien jaar in eenzitters, sportwagens en internationale kampioenschappen heeft Chadwick meerdere keren geschiedenis geschreven. Momenteel komt ze uit in de European Le Mans Series met het IDEC Sport LMP2-team en is ze reservecoureur voor Genesis Magma Racing in het FIA World Endurance Championship.

Williams maakt sinds 2019 onderdeel uit van haar carrière en ondersteunde haar bij verschillende belangrijke mijlpalen. Zo won Chadwick drie W Series-titels en kende ze een sterk seizoen in Indy NXT bij Andretti Autosport. Daar werd ze de eerste vrouw in dertien jaar die fulltime deelnam aan de serie, de eerste vrouw in veertien jaar die op het podium eindigde en de eerste vrouw in vijftien jaar die een race won in Indy NXT.

Tegenwoordig is Chadwick actief als F1 Academy-adviseur van Williams, waarbij ze jonge coureurs begeleidt en haar kennis en ervaring deelt om hun ontwikkeling te ondersteunen. Onder haar begeleiding behaalde Williams-coureur Jade Jacquet zondag haar eerste overwinning in de Franse Formule 4. Daarmee werd zij de eerste vrouwelijke winnaar in de klasse.

De test geeft Chadwick bovendien een nieuw perspectief om de volgende generatie coureurs te helpen begrijpen wat ervoor nodig is om de top van de autosport te bereiken. Chadwick zet zich al lange tijd in voor vrouwen in de autosport en wil toekomstige coureurs inspireren en als rolmodel fungeren voor vrouwen en meisjes. Die betrokkenheid gaat verder dan haar eigen racecarrière, onder meer via haar kartingserie, die jonge coureurs een toegankelijke route naar de autosport biedt en hen vanaf jonge leeftijd helpt hun vaardigheden te ontwikkelen.

Jamie Chadwick: “Het was een fenomenale dag en een ongelooflijke ervaring. Er zijn maar weinig dingen die je kunnen voorbereiden op het rijden met hoge snelheid in een Formule 1-auto op een circuit als Portimão, maar het was alles wat ik me had voorgesteld en tien keer meer. Ik ben Atlassian Williams F1 Team ontzettend dankbaar voor deze kans. Ik weet nog dat ik jong was en Susie Wolff in een Williams F1-auto zag stappen en hoeveel inspiratie dat mij gaf tijdens mijn eigen reis. Ik zou graag hetzelfde willen doen voor de volgende generatie. De ervaring die ik vandaag heb opgedaan, zal zowel voor mijn eigen racecarrière als voor wat ik kan meegeven aan de coureurs die eraan komen een groot verschil maken. Ik ben ontzettend dankbaar en heel blij met hoe de dag is verlopen. Dit is een ervaring die ik me nog heel lang zal herinneren, ik zou zelfs zeggen dat dit tot nu toe de beste dag van mijn leven is geweest.”

James Vowles, teambaas van Atlassian Williams F1 Team: “Jamie Chadwick is een inspiratie voor miljoenen vrouwen en meisjes en heeft op ieder niveau records verbroken. Ze heeft deze F1-test bij Atlassian Williams F1 Team dan ook volledig verdiend. Jamie heeft belangrijke data voor het team verzameld terwijl de Formule 1 zich voorbereidt op de terugkeer naar Portimão volgend jaar. Haar feedback en prestaties waren indrukwekkend, zoals we eigenlijk al hadden verwacht. Dit laat duidelijk zien dat er een route is voor vrouwen om op het hoogste niveau te concurreren. Ik kijk ernaar uit om te zien hoe Jamie deze ervaring gebruikt om haar eigen rijvaardigheden verder te ontwikkelen en onze jonge coureurs te adviseren over wat ervoor nodig is om een F1-auto te besturen.”

Lees hier meer over de Formule 1!

C
Celine Boerboom
Redactie RaceXpress
Meer over F1→
Reacties (0)

Wees de eerste die reageert.

×