SPECIAL - Sebastien Ogier profiteert van crash Solberg en wint spannende FIA WRC Rally Islas Canarias thriller
Uitgegeven door Peter Vader • 27 april 2026 09:50
Sébastien Ogier heeft de FIA WRC-Rally Islas Canarias gewonnen na een zenuwslopend en hoogstaand gevecht binnen het eigen team van Toyota. Op het messcherpe asfalt van Gran Canaria was de Toyota GR Yaris Rally1 opnieuw ongenaakbaar: alle 17 klassementsproeven gingen naar Toyota, dat bovendien een indrukwekkende 1-2-3-4 noteerde. Toch verhulde die dominantie niet hoe spannend de strijd om de overwinning werkelijk was. Ogier pakte al op vrijdag de leiding en stond die geen moment meer af, maar zijn voorsprong bleef constant onder druk staan. Teamgenoten Oliver Solberg en Elfyn Evans zaten hem het hele weekend op de hielen, waardoor de beslissing uiteindelijk pas op de slotdag viel. Ook in de WRC2-klasse was er volop spektakel. Yohan Rossel pakte zijn tweede zege op rij voor Lancia, terwijl broer Léo in de slotfase hard werd getroffen door mechanische pech en een zekere toppositie uit handen zag glippen.
Nipte maar welverdiende overwinning voor Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1)
Donderdag 23 april
De rally ging van start met een korte maar spectaculaire superspecial in het stadion van Las Palmas. Voor volle tribunes zette Takamoto Katsuta de toon door de snelste tijd te rijden. “Het is een dubbele bonus,” zei Katsuta. “Ik waardeer alle mensen die hier naar toe komen om onze sport aan te moedigen.” Teamgenoot Sami Pajari volgde hem op slechts vier tienden en genoot zichtbaar van het spektakel: “Het is een speciale proef voor de fans. Jammer dat de auto niet gemaakt is om zo langzaam te rijden. Het was bijzonder om hier te racen.” Achter de toppers bleef het veld dicht bij elkaar, met minieme verschillen en een veelbelovende start van het weekend.
Vrijdag 24 april
Vrijdag was de dag van Ogier. De negenvoudig wereldkampioen, teruggekeerd na het overslaan van Kroatië, sloeg direct toe. Hij won vier van de vijf proeven en bouwde een voorsprong van 8,9 seconden op Solberg op. Hij nam de leiding op de openingsproef Valleseco - Artenara en stond die daarna niet meer af. Ook op de snelle en technische trajecten van Mogán - La Aldea en Tejeda - San Mateo was hij de snelste. “Het was een goede dag,” aldus Ogier. “Ik begin hier echt van te genieten.” Solberg was de enige die hem ècht partij kon bieden en pakte zelfs één proefzege met slechts 0,1 seconde verschil. De jonge Zweed klom knap naar de tweede plaats, ondanks een lastige middag.
Achter hen bleef het spannend. Sami Pajari schoof op naar de derde plek, vlak voor Elfyn Evans. Evans zocht nog naar het juiste ritme: “Ik ben niet super tevreden, we wilden meer van deze dag. Oliver en Seb waren sneller, dus we moeten verbeteren.” Katsuta, die na donderdag nog steeds aan de leiding ging, zakte terug door gebrek aan vertrouwen aan de voorkant van de auto. “Ik had het echt moeilijk vandaag,” gaf hij toe.
In WRC2 zette Yohan Rossel een belangrijke stap richting de zege. Met zijn Lancia bouwde hij een voorsprong van 22 seconden op Alejandro Cachón. “Het was een geweldige dag voor het team,” zei Rossel. “Het gevoel in de auto was ongelooflijk.”
Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) op weg naar de overwinning.
Zaterdag 25 april
De langste en meest verraderlijke dag bracht alles samen: regen, mist en wisselende grip. Evans begon sterk en won de eerste twee proeven, waarmee hij rap dichterbij kwam. Toch was het Solberg die de show stal. Op de lange proef Moya - Gáldar zette hij vol de aanval in en knabbelde hij seconde voor seconde van Ogiers voorsprong af. Zelfs een lichte aanraking met de vangrail hield hem niet tegen. “Ik maakte een paar foutjes, het was niet perfect,” gaf Solberg toe. “Maar we hebben de hele dag druk gezet. Na pech in Kenia en een fout in Kroatië blijf ik rustig. Alles is nog mogelijk.”
Ogier voelde de druk en zag zijn voorsprong slinken tot slechts 3,8 seconden. “Dit wordt morgen een mooie zondag,” zei hij na afloop. “Ik kijk ernaar uit. Dit is waarom we hier zijn, als je dit niet leuk vindt, kun je beter thuisblijven.” Evans herstelde zich sterk en won drie proeven. “Het was belangrijk om het beter te doen dan gisteren,” aldus de Welshman. “Dat is gelukt, al is er nog ruimte voor verbetering.” Pajari bleef solide vierde, terwijl Katsuta worstelde met vertrouwen op het snelle asfalt.
In WRC2 bleef Yohan Rossel foutloos in zijn Lancia en vergrootte hij zijn voorsprong tot 27,5 seconden. Daarachter vochten Cachón en Léo Rossel een intens duel uit, met slechts twee tienden verschil.
In de WRC2 hield Yohan Rossel met zijn Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale zijn hoofd koel onder lastige omstandigheden met gladde wegen en mist en reed hij gecontroleerd naar de winst: “Het voelt goed, eerlijk gezegd. Alles klopte: afstelling, bandenkeuze, elke keer de juiste beslissing! (Foto: media.stellantis)"
Zondag 26 april
De slotdag leverde het beslissende drama. Solberg begon furieus en won de eerste twee proeven, waardoor hij tot op 2,2 seconden van Ogier kwam. De spanning was om te snijden. Maar in de voorlaatste proef ging het mis. Bij een sprong was Solberg iets te optimistisch, landde te ver en raakte de vangrail. Zijn rally was voorbij. “Ik ben enorm teleurgesteld,” zei hij. “We vochten het hele weekend voor de winst en ik voelde me geweldig in de auto. Helaas was ik net iets te optimistisch. Dat is mijn fout.”
Ogier profiteerde koelbloedig, won de proef en stelde zijn eerste overwinning van het seizoen veilig. Zijn voorsprong bleef het hele weekend klein, maar hij maakte geen fouten en hield stand onder maximale druk. Evans schoof op naar de tweede plaats en pakte extra punten met winst in de Power Stage en Super Sunday. Pajari completeerde het podium met zijn vierde opeenvolgende topklassering, terwijl Katsuta als vierde finishte en in de titelstrijd blijft meedoen.
Toyota pakte bijna het maximale aantal punten (59 van de 60) en vergrootte de voorsprong in het FIA-WRC kampioenschap tot maar liefst 98 punten. Bovendien bereikte het team de mijlpaal van 302 podiumplaatsen in het WK rally.
In WRC2 bleef Yohan Rossel koel onder lastige omstandigheden met gladde wegen en mist. Hij reed gecontroleerd naar de winst, 25,1 seconden voor Cachón. “Het voelt goed, eerlijk gezegd,” zei hij. “Alles klopte: afstelling, bandenkeuze, elke keer de juiste beslissing. Nu gaan we naar gravel om daar ook te winnen.”
Cachón profiteerde van pech bij Léo Rossel, die door een transmissieprobleem tijd verloor en uiteindelijk terugviel naar de vijfde plaats. “Het was een groot gevecht met Léo,” zei de Spanjaard. “Maar dit keer hadden wij geluk. Ik ben echt heel blij, want het team werkt enorm hard.” Léo Rossel baalde: “Mijn tempo was de hele week fantastisch. Maar dit is rally, dit is techniek.”
Een enerverend weekend
Zo eindigde een enerverend weekend vol spanning, teamstrijd en drama. Ogier schreef geschiedenis met een knappe zege, terwijl Toyota opnieuw zijn absolute suprematie in het WK rally onderstreepte.
Fel bevochten overall overwinning voor Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1).
Juha Kankkunen (Deputy Team Principal Toyota Gazoo Racing-WRT): “Het is voor ons een fantastische rally geweest met een zeer goed eindresultaat. Vorig jaar hadden we ook al een 1-2-3-4 en ik droomde ervan dat we dat konden herhalen. En dat is gelukt. Het is jammer wat er vandaag met Oliver is gebeurd, want hij reed tot dat moment een hele sterke rally en het was een prachtig gevecht tussen hem en Seb. Maar dit soort dingen kunnen gebeuren als je voor de overwinning gaat, zoals hij deed. Seb is met zijn ervaring ontzettend moeilijk te verslaan, en ook Elfyn en Sami hebben geweldig werk geleverd door op het podium te eindigen. Het is een groot plezier om dit team te leiden: de sfeer is fantastisch, iedereen geeft 100 procent en zo bereik je dit soort resultaten.”
Sébastien Ogier (#1 Toyota GR YARIS Rally1): “Allereerst was dit een ontzettend leuke rally. Het team heeft ons opnieuw een geweldige auto gegeven om mee te rijden en het was echt genieten achter het stuur. Het was het hele weekend erg close met mijn teamgenoten, vooral met Oliver, dus ik leef met hem en Elliott mee omdat zij opnieuw een sterke prestatie neerzetten. Aan onze kant kunnen we tevreden en trots zijn op het werk dat we dit weekend hebben geleverd en ik ben blij dat ik weer een rally aan mijn palmares kan toevoegen. Het was een fantastische teamprestatie, dus petje af voor iedereen voor hun inzet.”
Oliver Solberg (#99 Toyota GR YARIS Rally1): “Het is een enorme teleurstelling wat er vandaag is gebeurd. Het was het hele weekend een fantastisch gevecht met Seb en Elfyn en ik had een geweldig gevoel in de auto. Ik probeerde gewoon mijn normale ritme te rijden. Helaas maakte ik een kleine fout in een rechterbocht na een sprong. Tijdens de eerste doorkomst waren we daar nog veel langzamer door de regen, maar nu in het droge was ik iets te optimistisch, sprong ik net te ver en belandde ik in de vangrail aan de linkerkant. Het spijt me vooral voor het team. Het is dit jaar een grote leerschool geweest, maar we proberen de positieve punten mee te nemen en kijken vooruit naar de volgende rally.”
P7 voor Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1)
Moeizaam begin
Hyundai Motorsport kende een lastige openingsdag op vrijdag. Dani Sordo was bij zijn eerste WRC-optreden van het seizoen de beste man van het team met een zesde plaats, op 52,0 seconden van de leiding. Adrien Fourmaux volgde kort daarachter, terwijl Thierry Neuville slechts achtste werd na aanhoudende problemen met het vertrouwen in de voorkant van zijn auto in de snelle bochten. Bij M-Sport Ford reed Josh McErlean een degelijke dag en sloot hij als negende af, maar teamgenoot Jon Armstrong beleefde een dramatische vrijdag met een uitstapje op SS4, velgschade op SS7 en transmissieproblemen in de slotproef. “Het was niet onze dag. Tijdens de bandenopwarming richting de proef ging er iets kapot en moesten we het doen met alleen voorwielaandrijving. We moesten de proef simpelweg uitrijden,” aldus Armstrong na afloop van een voor hem moeilijke vrijdag.
Strijd op zaterdag
Op zaterdag probeerde Hyundai zich te herpakken, met Fourmaux als kartrekker van het team. De Fransman schoof op naar de zesde plaats en sloeg een gaatje van 32,5 seconden naar Sordo, die zevende bleef bij zijn rentree. Neuville bleef worstelen en moest genoegen nemen met de achtste positie na opnieuw een frustrerende dag. Bij M-Sport Ford klom McErlean naar de negende plek dankzij een constante rit, terwijl Armstrongs problemen zich opstapelden. In de slotproef ging hij opnieuw van de weg, waarna toeschouwers hem terug op het parcours duwden. Met schade voor en achter wist hij alsnog de finish te bereiken.
Slotdag beslissend
Op zondag werden de kaarten definitief geschud. Fourmaux eindigde als beste Hyundai-rijder op de vijfde plaats, ondanks een tijdstraf van tien seconden wegens een valse start in de laatste proef. Neuville sloot opnieuw een moeilijk weekend af als zesde, terwijl Sordo bij zijn terugkeer in de Rally1-klasse als zevende finishte. McErlean bezorgde M-Sport Ford een probleemloze achtste plaats, terwijl Armstrong na een bewogen rally genoegen moest nemen met de elfde positie.
De Ford Puma Rally1 van Ford M-Sport in het drukbezochte stadion.
Einduitslag FIA-WRC RALLY ISLAS CANARIAS 2026:
1. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) 2u43m18,9s
2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +19,9s
3. Sami Pajari/Marko Salminen (Toyota GR YARIS Rally1) +1m40,8s
4. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +1m51,2s
5. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1) +3m29,5s
6. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +3m41,0s
7. Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1) +3m57,7s
8. Josh McErlean/Eoin Treacy (Ford Puma Rally1) +5m45,4s
9. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale) +7m24,3s
10. Alejandro Cachón/Borja Rozada (Toyota GR Yaris Rally2) +7m49,4s
Uitgevallen: Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Toyota GR YARIS Rally1)
WRC2-klasse:
1. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale) 2u50m43,2s
2. Alejandro Cachón/Borja Rozada (Toyota GR Yaris Rally2) +25,1s
3. Eric Camilli/Thibault de la Haye (Škoda Fabia RS Rally2) +51,2s
4. Roberto Daprà/Luca Guglielmetti (Škoda Fabia RS Rally2) +1m00,6s
5. Léo Rossel/Guillaume Mercoiret (Citroën C3 Rally2) +1m02,3s
6. Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale) +1m09,5s
7. Yuki Yamamoto/James Fulton (Toyota GR Yaris Rally2) +4m41,3s
FIA World Rally Championship 2026 voor coureurs na ronde 5:
1. Elfyn Evans 101 punten
2. Takamoto Katsuta 99
3. Sami Pajari 72
4. Oliver Solberg 68
5. Adrien Fourmaux 59
6. Sébastien Ogier 58
7. Thierry Neuville 35
8. Esapekka Lappi 21
9. Yohan Rossel 20
10. Léo Rossel 18
FIA World Rally Championship 2026 voor fabrikanten na ronde 5:
1. TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 265 punten
2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 167
3. TOYOTA GAZOO Racing WRT2 75
4. M-Sport Ford World Rally Team 63
Wat volgt er nu?
Een terugkeer naar grind staat op het programma tijdens de populaire Rally de Portugal van 7 tot en met 10 mei. De rally is gebaseerd in Matosinhos, nabij Porto in het noorden van het land, en bevat klassieke proeven op zanderige en rotsachtige wegen.
Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) op weg naar de overwinning.
P8 voor Josh McErlean/Eoin Treacy (Ford Puma Rally1).
Tweede plaats voor Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) na een supersnelle slotdag!
Tweede plaats voor Elfyn Evans/Scott Martin ( #33-Toyota GR YARIS Rally1) na een supersnelle slotdag!
Josh McErlean voltooide een foutloze rally als achtste voor M-Sport Ford, terwijl teamgenoot Jon Armstrong als elfde eindigde na een bewogen weekend aan boord van zijn Puma Rally1.
De slotdag op zondag leverde het beslissende drama: Solberg begon furieus en won de eerste twee proeven, maar in de voorlaatste proef ging het mis, bij een sprong landde te ver en raakte de vangrail. Zijn rally was voorbij.
P5 en snelste Hyundai-coureurs: Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1).

Een welverdiende eerste plaats in de WRC2-divisie voor Yohan Rossel/Arnaud Dunand in hun Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale (Foto: media.stellantis).

Bron foto's: Red Bull Content Pool

Bekijk ook eens de video's, eigen beelden en interviews over de Formule 1 met Jos en Max Verstappen. Verder ook beelden van alle andere takken van de auto- en motorsport, rallysport, Dakar en karting. Abonneer je dan ook gelijk even gratis op ons RaceXpress YouTube-kanaal!




