Gijs van der Veen, uitkomend voor Esmea Racing, pakt eerste zege in NK viertakt! "Kartwereld aan het ontdekken"
Uitgegeven door Bas Kaligis • 15 april 2026 01:50
BERGHEM – Karter Gijs van der Veen heeft de overwinning gepakt in het Nederlands kampioenschap viertakt van Chrono en Formula Karting. De 24-jarige coureur uit Gendringen was op het circuit van Berghem de beste in de T4 Senior Club-klasse. Gijs, die uitkomt voor het team van Esmea Racing, won de finale na een fraai gevecht om de koppositie.

“Dit voelt heel goed”, zei Gijs. “Toen ik over de finish kwam was het echt geweldig.” Gemakkelijk was het evenwel niet geweest voor de coureur van Esmea Racing. De eerste twee heats waren helaas niet helemaal naar wens verlopen. “Ik kon de kart niet helemaal goed onder controle krijgen en met de bandendruk moesten we nog wat spelen. We zijn iets hoger gaan zitten en dat was beter dan verwacht.”
In de finale moest Gijs het nodige inhaalwerk verrichten om op het podium te komen. “Ik zag ze heel snel op me afkomen. Ik heb een heel goed gevecht gehad voor de eerste plek. Toen ik langs hem heen ging, trok ik weg. En toen wist ik dat hij me niet meer kon pakken.” De wisselende omstandigheden maakten het er niet makkelijker op. “Het was even goed opletten en zorgen dat de kart op de baan bleef. Ik heb het op eigen kracht gedaan.”
Zijn overwinning is extra bijzonder als je bedenkt dat Gijs pas twee seizoenen op dit niveau rijdt. Vorig seizoen, zijn eerste in het NK viertakt, pakte hij twee keer de derde plaats. Daarna besloot hij zijn oude tweedehands kart te vervangen. De wedstrijd erna, in Emmen, won hij gelijk en met een ruime voorsprong. Tijdens de eerste ronde van het NK dit jaar werd hij derde. Nu heeft hij dus ook zijn eerste overwinning van dit seizoen op zak. “Het gaat echt lekker.”
Gijs rijdt dit jaar zijn tweede jaar voor Esmea Racing. Dat heeft alles te maken met die ene ontmoeting van begin 2024 toen hij Marcel van Esmea leerde kennen. Het duurde niet lang of Gijs stapte over naar zijn team. “Zij konden ons meer ondersteuning bieden en mij meer stappen laten maken, zodat ik beter en sneller werd”, zei hij. Thomas is de vaste coach in het team. “Hij is heel goed in data. Ik begin zelf ook steeds beter te worden daarin.”
De samenwerking werkt, want naast zijn eigen races helpt Gijs de jongere rijders bij Esmea. “Ik rijd met ze mee om ze dingen aan te leren, zoals onder druk rijden, inhalen, verdedigen”, zei hij. “Dat vind ik heel leuk om te doen.”
Wat racen is, leerde Gijs al op jonge leeftijd. Zijn moeder reed vroeger autocrosswedstrijden. “Dat vond ik altijd heel gaaf”, zei hij. “Ik ben heel vaak met mijn moeder mee geweest. Ik heb als kind altijd al gezegd: ik wil later autocoureur worden.”
Rond zijn twintigste wees iemand hem op huurkartwedstrijden in Duitsland. Na één seizoen wilde hij meer. Hij probeerde een tweetaktkart. “Daarom besloten we in eerste instantie GKC 100 te gaan rijden.” Alleen bleek dit nog te complex als nieuwkomer en daarom heeft Gijs eind 2023 van Wouter Kuip een gebruikte Tillotson T4 gekocht.
Zo begonnen Gijs en zijn vader in 2024 samen in het NXT GP-kampioenschap. Gijs: “We hebben echt samen geracet, met z’n tweeën, mijn vader en ik. Dat vond ik echt geweldig, ik kon echt iets samen met mijn vader doen.” Het racen combineert Gijs inmiddels met zijn werk als fulltime vrachtwagenchauffeur en zijn passie voor motorfietsen. Hij heeft er vier thuis: twee Suzuki’s en twee Yamaha’s.

Uiteindelijk kwam hij dus bij Esmea Racing terecht. Hij is blij toe: Gijs: “Het team is echt fantastisch. Ze hebben alle support voor mij over. Met dit team ben ik echt de kartwereld aan het ontdekken!”
Gijs van der Veen bedankt zijn ouders en Esmea Racing.
Gijs van der Veen wordt in zijn raceactiviteiten ondersteund door:
Esmea racing
T4kart.com
PRT racing engines
Place to fix Ede
EISSES aandrijftechniek
BMW Testgelände Aschheim
van der Veen motorsport


















