Formule 1

SPECIAL - Max Verstappen trekt recordmenigte terwijl bandenoorlog een chaotisch Nürburgringweekend beheerst

Uitgegeven door Peter Vader • 20 mei 2026 16:00

De ADAC Ravenol 24h Nürburgring veranderde dit jaar in een gigantisch autosportfestival. De 54e editie van de legendarische etmaalrace trok maar liefst 352.000 fans naar de Eifel en brak daarmee alle records. Dat het uitzonderlijk druk zou worden, was al vroeg duidelijk: alle meerdaagse tickets waren ruim voor het raceweekend uitverkocht. Fans zonder kaartje kregen zelfs het dringende advies om niet meer richting de Nürburgring af te reizen. De grote publiekstrekker was zonder twijfel Max Verstappen. De deelname van de viervoudig F1-wereldkampioen zorgde voor een ware oranje invasie in de “Groene Hel”. Rond de pitbox van Verstappen Racing ontstonden enorme mensenmassa’s, waardoor monteurs en teamleden zich tussen de banden en het materiaal zich nog nauwelijks rondom de vrachtwagens en de pitboxen, konden bewegen.

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 1

Vol programma
Het raceweekend begon al op donderdag 14 mei met de prestatierit van de RCN Rundstrecken Challenge Nürburgring. Daarna volgden de kwalificatieraces van de 24H Nürburgring. Op vrijdag stonden onder meer de Tourenwagen Legends en de Top Qualifyings op het programma, voordat zaterdag om exact 15:00 uur de start van de 24-uursrace werd gegeven. De deelnemers moesten vervolgens een etmaal lang zien te overleven op de beruchte Nordschleife, waar regen, mist en wisselende temperaturen traditiegetrouw een hoofdrol speelden, aldus Annika Lütkermeyer van het toonaangevende, Duitse vakblad Gummibereifung.

Pech Max Verstappen
Ook dit jaar sloeg het weer onverbiddelijk toe. Regenbuien zorgden voor onrust, schade en uitvallers. Verstappen leek met de Mercedes-AMG #3 lange tijd op weg naar een sensationele overwinning en lag tot drieënhalf uur voor het einde op koers voor de zege. Maar een defect aan de aandrijfas maakte abrupt een einde aan die droom.

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 2 Max Verstappen

Mercedes wint na 10 jaar
Bij Mercedes-AMG viel er uiteindelijk wél iets volop te vieren. Voor het eerst in tien jaar pakte het merk opnieuw de eindzege op de Nürburgring. Maro Engel schreef samen met Luca Stolz, Fabian Schiller en Maxime Martin geschiedenis in de Ravenol Mercedes-AMG #80. “Wij zijn vanaf plaats 25 gestart, wat niet ideaal is. Maar bij de 24h Nürburgring draait het niet altijd om de startpositie. Dankzij de sterke stints van Maro konden we meteen naar voren komen. Toen ik instapte, begon het te regenen. Dat was de beslissende regenbui van de race. En wij maakten precies de juiste bandenkeuze. Door het uitvallen van onze zusterauto viel de strijd om de overwinning weg,” aldus Fabian Schiller.

Voor Stolz, Schiller en Martin betekende het hun eerste overwinning in de 24-uursrace. Martin evenaarde bovendien het succes van zijn vader Jean-Michel Martin, die in 1992 won. De strijd om de overige podiumplaatsen bleef spannend tot het einde. De Abt-Lamborghini #84 van Luca Engstler, Mirko Bortolotti en Patric Niederhauser eindigde als tweede, nadat de auto vanaf poleposition was gestart. De Walkenhorst-Aston-Martin #34 van Christian Krognes, Mattia Drudi, Nicki Thiim en Felipe Fernandez Laser completeerde het podium.

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 3

Bandenstrijd
Niet alleen op het asfalt werd gestreden. Achter de schermen draaide alles om de bandenoorlog tussen de grote fabrikanten Falken, Dunlop, Pirelli, Toyo, Yokohama en Michelin. Om de competitie eerlijk te houden, gold opnieuw het strenge standaardbandenprocedé. Bandenfabrikanten moesten referentiebanden indienen bij ADAC Nordrhein e. V. voor chemische controles. Daarbij werd het aantal compounds flink beperkt. Per voertuigmodel mochten teams tijdens de 24h Nürburgring, de Nürburgring Langstrecken-Serie en de 24h Qualifiers nog slechts vier specificaties gebruiken. Ook het aantal slicks werd streng gereguleerd. Tijdens de 24h Qualifiers mochten teams maximaal 48 banden gebruiken, met een limiet van 24 per race. Tijdens de 24-uursrace zelf lag de grens op 116 slicks per auto.

Nieuw was daarnaast de zogenoemde token-optie. Daarmee mochten gevestigde bandenfabrikanten eens per twee jaar maximaal vier compounds tegelijk vernieuwen. Wie slechts één specificatie wijzigde, mocht vervolgens twee jaar lang niets meer aanpassen. Verder werden alle auto’s verplicht uitgerust met het videotelematicasysteem “GPS-Auge”. Daardoor kon de wedstrijdleiding live kon meekijken vanuit iedere cockpit. Racedirecteur Walter Hornung zei daarover: “We konden ons via de app theoretisch live verbinden met elk voertuig. Zo konden we situaties vanuit het perspectief van de coureur observeren.”

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 4

Pech voor Falken
Falken Motorsports verscheen met hoge verwachtingen aan de start in de turquoise Porsche 911 GT3 R. Klaus Bachler, Morris Schuring, Sven Müller en Tim Heinemann vormden het rijderskwartet van de publiekslieveling. Ook andere teams vertrouwden op Falken-banden, waaronder de #88 Subaru WRX van Subaru Tecnica International, de #380 Opel Corsa GS Line 130 van Bitter met onder anderen Volker Strycek, de #189 BMW M4 GT4 EVO van Hofor Racing by Bonk Motorsport en de #514 BMW 330i en #524 Toyota Supra van SRS Team Sorg Rennsport.

Voor Falken Motorsports liep het dramatisch af. Kort voor middernacht verloor Morris Schuring tijdens een inhaalactie de controle over de Porsche, nadat hij een kerbstone raakte. De auto sloeg hard zijwaarts in de vangrail. Ondanks een poging om de wagen terug naar de pits te brengen, bleek de schade te groot.

Toch kende Falken ook successen. De Subaru WRX reed foutloos naar de winst in de SP4T-klasse en een 32e plaats algemeen. De #50 VW Golf GTI Clubsport 24h van Max Kruse Racing werd tweede in dezelfde klasse. Daarnaast won de Opel Corsa GS Line 130 van Bitter de SP2T-categorie.
De Toyota Supra van SRS Team Sorg Rennsport eindigde als tweede in VT2 Achterwielaandrijving en 61e algemeen, terwijl de BMW 330i van hetzelfde team vijfde werd in die klasse. Minder geluk hadden de Audi R8 LMS GT3 evo II’s (#19 en #75) van Max Kruse Racing, die de finish niet haalden.

Dunlop debuut
Dunlop Motorsport maakte dit jaar zijn debuut tijdens de 24-uursrace met een Porsche 911 GT3 R met startnummer 17. De auto werd bestuurd door Julien Andlauer, Dorian Boccolacci, Alessio Picariello en Nordschleife-specialist Nico Menzel. Volgens Stefanie Olbertz, verantwoordelijk voor motorsport bij Dunlop en Falken, kreeg Dunlop vanwege die nieuwe deelname een uitzonderingspositie binnen het bandenreglement. “Wij hadden het privilege dat we dit jaar met twee merken aan de start verschenen. Omdat Dunlop als het ware nieuw deelnam, mochten we vijf in plaats van vier compounds indienen. Dat voordeel verviel echter als we er dit jaar geen gebruik van maakten.”

Het Dunlop-team maakte lange tijd indruk en reed zelfs richting de Top-10, totdat Picariello vlak voor halverwege de race crashte. Ook de #632 Porsche 911 GT3 Cup van Black Falcon Team Fanatec, die samen met Gran Turismo werd ingezet, viel uit terwijl het team comfortabel aan de leiding reed in de AT2-klasse. Alleen de iconische #36 BMW Z4 E89 (EVO 2013) van Saugmotoren Motorsport haalde ondanks technische problemen de finish op plaats 118.

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 5

Pirelli prominent aanwezig
Pirelli speelde eveneens een hoofdrol in de GT3-top. De Italiaanse bandenfabrikant was vertegenwoordigd bij meerdere topteams, waaronder Dinamic Motorsport met Porsche, Walkenhorst Motorsport met Aston Martin en Dörr Motorsport met McLaren. Voor het tweede opeenvolgende jaar werd er een podiumplaats behaald tijdens de 24 uur van de Nürburgring. Nadat vorig jaar met de Porsche 911 GT3 R een derde plaats werd veiliggesteld, samen met de langdurige partner Dinamic GT, werd dat resultaat dit jaar herhaald met een eveneens belangrijke partner voor de ontwikkeling van nieuwe technologische oplossingen: het Duitse team Walkenhorst Motorsport.

De Aston Martin Vantage AMR GT3 EVO van het Duitse team kwam als derde overall over de finish, na een uiterst spannende race. De auto reed in de openingsfase meerdere keren aan de leiding en vocht in de slotronden om de tweede plaats. Dat de auto met startnummer 34, bestuurd door Christian Krognes, Mattia Drudi, Nicki Thiim en Felipe Fernández Laser, een verrassende hoofdrolspeler kon worden, bleek al op vrijdag toen het team de snelste tijd noteerde in Top Qualifying 1 en tweede werd in Top Qualifying 2. Het resultaat van 2026 betekende bovendien het beste overall podiumresultaat voor Aston Martin in zijn geschiedenis van deelnames aan de 24 uur van de Nürburgring. Onder de andere auto’s op Pirelli-banden vielen ook de achtste en zeventiende plaats op van de Porsche 911 GT3 R (992) Evo26-auto’s van Dinamic.

In 2025 sloot Pirelli een meerjarige samenwerkingsovereenkomst met Walkenhorst Motorsport, waarmee het Duitse team een van de belangrijkste referentiepartners van de Italiaanse bandenfabrikant werd voor ontwikkelingsactiviteiten op de Nürburgring-Nordschleife.

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 6

Toyo duurzaam
Toyo Tires verscheen aan de start met het team “Toyo Tires with Ring Racing”. De bandenfabrikant zette daarbij sterk in op duurzaamheid. Volgens Toyo bevatten de gebruikte Proxes-racebanden onder meer biobased styreen-butadieenrubber, plantaardige oliën, silica uit rijstkaf-as en gerecycled staaldraad.

Yokohama groeit
Yokohama richtte zich in 2026 vooral op het HRT-programma met Ford Mustang GT3. Het team kwam uit in de SP9 Pro-Am en bouwde verder op eerdere successen in de Nürburgring Langstrecken-Serie. Hoewel er geen overall podium werd behaald in de 24 uur zelf, liet het programma wel progressie zien richting de top van de GT3-klasse.

Maar het grote succes voor Yokohama kwam niet met de Ford Mustang GT3. Wat begon als een aprilgrap en vervolgens door BMW M Motorsport werd gebouwd als èchte racewagen voor enthousiaste fans, kende een ronduit sprookjesachtig einde met een vijfde plaats in het algemeen klassement en de overwinning in de SPX-klasse. Een top-tienresultaat was door de verantwoordelijken bij BMW M Motorsport vooraf uitgeroepen tot een droomuitkomst voor de BMW M3 Touring 24H. Wat zich vervolgens tijdens de race ontvouwde, zorgde voor sensatie bij alle fans en in de gehele paddock. Het Schubert Motorsport-team en coureurs Jens Klingmann (DUI), Connor De Phillippi (VS), Ugo de Wilde (BEL) en Neil Verhagen (VS) leverden een perfecte race af, vestigden zich snel in de kopgroep en hadden op een gegeven moment zelfs het overall podium in zicht. Uiteindelijk was de vijfde plaats een sensationeel resultaat. En op welke merk banden reed deze ludieke BMW? Juist, Yokohama!

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 7

Michelin dominant
Michelin bleek uiteindelijk de grootste bandenleverancier van het hele veld. Meer dan de helft van alle deelnemers reed op Michelin-banden. In de SP9-klasse vertrouwden 17 van de 41 GT3-auto’s op de Franse fabrikant. Michelin leverde in totaal 13.000 banden aan de Nürburgring en bracht verschillende compounds mee: Cold, Medium en Hot. Volgens de fabrikant waren die speciaal ontwikkeld om optimaal te presteren onder de extreem wisselende omstandigheden op de Nürburgring.

Volgend feest
De volgende editie van de 24h Nürburgring wordt verreden van 27 tot en met 30 mei 2027. Dan verandert het gebied rond de Nürburgring opnieuw in een gigantische camping vol barbecuegeur, feestende fans en onafgebroken motorgeweld!

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 9

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 10

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 11

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 12

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 13

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 14

ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 bandenoorlog Falken Dunlop Pirelli Toyo Yokohama Michelin foto 15

Bron foto's: Yokohama Tyres Europe, Pirelli media, Porsche Newsroom, Rebocar, Red Bull Content Pool

Gamma Racing Days: rubber oproken met Tim Coronel! Tim Coronel nam samen met Erik van Loon en stuntbiker Aras Gebieza de demonstraties tijdens de Gamma Racing Days voor zijn rekening. Het rubber van zijn banden moest er aardig aan geloven. Daarnaast draaide Coronel op het rechte stuk van het TT Circuit in Assen een fraaie donut om de presentator heen. geniet van de volgende video van anderhalve minuut, aangeboden door RaceXpress:





















Max Verstappen stond afgelopen maart aan de start van NLS 2 op de Nürburgring Nordschleife, het iconische circuit in de Eifel. De deelname van de viervoudig wereldkampioen Formule 1 trok veel racefans naar de Groene Hel. De equipe van Verstappen werd gediskwalificeerd omdat ze een set banden teveel hadden gebruikt, toch konden we van RaceXpress een dagje sfeer proeven op de Nürburgring. Het was erg druk omdat het evenement een voorproefje was voor de 24 uur van de Nürburgring in mei. Geniet ruim 5 minuten van de video, aangeboden door RaceXpress:



TIP! Meer VIDEO'S hieronder van Max Verstappen:



Filmpje: het betere voetenwerk van Max Verstappen: gas-rem!

Max Verstappen geeft gas in een brute Mercedes GT3

De Red Bull Mercedes van Max Verstappen

In dezelfde race als Verstappen: "Gekkenhuis!"

Max Verstappen: Mercedes versus Ferrari

RB22 Max Verstappen vanuit de lucht

Filmpje: Verstappen-gekte

Max Verstappen verscheen half maart in de baan tijdens NLS 2 op de Nürburgring Nordschleife. Hij werd ook gespot tijdens het weekend van de NLS 1 waarbij Verstappens teamgenoten Dani Juncadella, Jules Gounon en Lucas Auer al in de Eifel waren. RaceXpress maakte een rondje om de Mercedes-AMG GT3 in de pitbox. Bekijk de auto hierna!



Vermeulen en Verstappen zitten in hetzelfde schuitje. Allebei rijden ze aankomend weekend voor het eerst de 24 uur van de Nürburgring. "Een leuke challenge" zegt Vermeulen. Bekijk het interview van ruim 6 minuten met Thierry Vermeulen, aangeboden door RaceXpress:



Renger van der Zande verschijnt komend weekend tijdens de 24 Hours Nürburgring met misschien wel de meest opvallende bolide van het hele veld: de spectaculaire HWA EVO.R. De wagen is een moderne knipoog naar de legendarische Mercedes-Benz 190 E 2.5-16 Evo II uit de gloriedagen van de DTM, maar technisch volledig opnieuw opgebouwd voor de loodzware Nordschleife. Het project van HWA AG zorgt nu al voor enorme opwinding onder autosportfans dankzij het retrodesign, de brute aerodynamica en historische kleurstellingen met klassieke sponsors als Kärcher en SONAX. Door de enorme belangstelling verschijnen er zelfs drie EVO.R’s aan de start in de speciale SP-X-klasse voor experimentele raceauto’s. Van der Zande noemt zijn deelname een echt passieproject en kijkt vooral uit naar de terugkeer van pure oldschool DTM-sfeer op de Nürburgring. Geniet van de onderstaande video van ruim 8 minten, aangeboden door RaceXpress:



ADAC RAVENOL 24h Nürburgring 2026 event logo

Bekijk ook eens de video's, eigen beelden en interviews over de 24H Nürburgring en de Formule 1. Verder ook beelden van alle andere takken van de auto- en motorsport, rallysport, Dakar en karting. Abonneer je dan ook gelijk even gratis op ons RaceXpress YouTube-kanaal!

 

MEER NIEUWS...

Babe-box

Xtra

COLUMNS