Carlos Sainz pleit voor aanpassing VSC-regel na ‘oneerlijke’ situatie

Carlos Sainz vindt dat de huidige regels rond de Virtual Safety Car (VSC) in de Formule 1 voor oneerlijke situaties kunnen zorgen. De Williams-coureur, die namens de Grand Prix Drivers’ Association (GPDA) een bestuurlijke rol vervult, pleit daarom voor een aanpassing van de procedure.
De discussie over de VSC laaide na de Grand Prix van Madrid opnieuw op. Lando Norris leek lange tijd op weg naar de overwinning, maar zag zijn kansen verdwijnen nadat hij vlak voor het activeren van de VSC een pitstop had gemaakt. Daardoor profiteerde een concurrent wél van de aanzienlijk kortere tijd die een pitstop onder VSC kost, terwijl Norris dat voordeel misliep.
Volgens Sainz kan een dergelijk scenario de verhoudingen in een race te sterk beïnvloeden. Hij vindt dat een coureur die op dat moment aan de leiding rijdt, een vergelijkbare mogelijkheid moet krijgen om te profiteren van de neutralisatie. “Met mijn GPDA-pet op, maar ook persoonlijk, vind ik dat VSC's behoorlijk oneerlijk kunnen zijn”, legt Sainz uit. “Als de VSC precies op het juiste moment komt voor de nummer twee om te stoppen en hem een pitstop oplevert die tien seconden sneller is, terwijl de leider verderop rijdt en de VSC niet heeft gehaald, vind ik dat de leider dezelfde kans zou moeten krijgen om een pitstop te maken.”
De Spanjaard maakt daarbij wel onderscheid tussen een Virtual Safety Car en een reguliere Safety Car. Bij een Safety Car wordt het veld immers daadwerkelijk bij elkaar gebracht, terwijl coureurs bij een VSC hun onderlinge verschillen behouden.
Toch vindt Sainz dat de huidige VSC-procedure soms een te grote invloed heeft op de uitkomst van een race. “Bij een Safety Car ligt dat anders, maar zoals de VSC nu werkt, vind ik het eerlijk gezegd een beetje oneerlijk dat je de perfecte race rijdt, een perfecte start hebt en je banden perfect beheert, waarna een gele vlag op het verkeerde moment ervoor zorgt dat een andere coureur de overwinning krijgt”, aldus Sainz.
De Williams-coureur geeft toe dat zijn mening waarschijnlijk anders zou worden zodra hij zelf door een dergelijke situatie wordt benadeeld. “Als het mij zou overkomen, en dat is nog nooit gebeurd, zou ik een hekel hebben aan die regel. Ik zou een hekel hebben aan de VSC en vinden dat die op zijn minst op een manier moet worden toegepast die de sportieve eerlijkheid van de wedstrijd beter waarborgt.”
Een mogelijke oplossing zou volgens Sainz kunnen zijn om de VSC langer actief te houden. Daardoor zou de timing van de neutralisatie minder bepalend kunnen worden voor coureurs die vlak daarvoor of vlak daarna een pitstop maken. “Ja, iets in die richting”, antwoordt Sainz wanneer hem wordt gevraagd naar die mogelijkheid. “Of sluit de pitstraat. Ik weet het niet precies, maar er moet iets komen waardoor de uitkomst van de race niet drastisch verandert, zoals soms nu wel gebeurt.”
De discussie kan de komende periode opnieuw op tafel komen binnen de Formule 1 en de GPDA. Als meerdere coureurs zich achter een aanpassing scharen, kan worden bekeken of de huidige VSC-procedure moet worden aangepast om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen.
Lees hier meer over de Formule 1!
Donderdag, vrijdag en zaterdag de uitslagen, de tijden en het nieuws van Baku. En verder elke maandag en donderdag.
Gratis, en je kunt je met één klik weer afmelden.
Wees de eerste die reageert.

Williams krijgt duidelijke waarschuwing voor Baku: "Koppen zullen rollen"

Vierde eerste startrij voor Charles Leclerc in Bakoe, maar: “Acht en een halve tiende is wel veel”

Raceday in Baku: GP Azerbeidzjan start vandaag om 13:00 + TIJDSCHEMA
